طرح درس ریاضی پایه اول ابتدایی
همکاران گرامی برای مشاهده طرح درس روی ادامه مطلب کلیک کنید.
مشخصات درس کلی |
نام درس : ریاضی زنگ اجرا : اول نام مدرسه : موضوع : تفریق زمان : 45 دقیقه تعداد : 30 نفر صفحه : 81 مکان : کلاس درس سال : 87 – 86 نام مجری : تاریخ : پایه : اول |
زمان |
اهداف کلی |
آشنایی کامل با مفهوم تفریق ( شناختی ) توانایی انجام عمل تفریق ( مهارت ) علاقمندی به درس ریاضی ( نگرشی ) |
|
اهداف رفتاری |
در پایان درس فراگیر به اهداف زیر دست می یابد: علامت تفریق را با شناخت مفهوم آن می نویسد. برای شکل تفریق می نویسد. برای عبارت تفریق شکل ترسیم می کند. باقیمانده تفریق را می شناسد یا اشیاء درون کیسه نشان می دهد. داستان یا چند جمله ی کوتاه را بیان می کند که مفهوم تفریق را می رساند. تمرین ص 81 را درت می نویسد. به سئوالهای کتاب با علاقه پاسخ می دهد. در گروه با دوستان خود همکاری می کند و در صورتی دوستان او کمک بخواهد به آنان کمک می کند. |
|
مفاهیم کلیدی |
علامت تفریق – مفهوم باقیمانده علامت = عبارات تفریق |
|
وسایل کمک آموزشی |
تصویرهای مختلف میو هها و حیوانات – ماشین های اسباب بازی – ماسک خرگوش – هویچ – کیسه حساب – تخته پاکن – کتاب ریاضی – گچ – تخته پاکن – تابلو |
|
الگو و روش |
الگو : ایفای نقش و مشارکتی روش : پرسش و پاسخ و توضیحی |
|
ارزشیابی ورودی |
به تصاویر پرندگان روی درخت نگاه کنید . چند تا پرنده روی درخت بودند ؟ چند تا می روند ؟ چند تا می مانند؟ تعدادی شکل به فراگیران نشان می دهیم و سئوال می شود چند تا از – را برداشتیم ؟ چند تا ماند ؟ تفریق آن را بگو |
2
|
ایجاد انگیزه |
یکی از فراگیران را که خجالتی است انتخاب می کنیم و ماسک خرگوش را به صورت او می زنیم . طبق توضیحی کوتاه به او می گوییم که در کلاس گردش کند و با خود بگوید چقدر گرسنه ام و به دنبال هویچ بگردد . یکدفعه در جنگل چشمش به تعدادی هویج بیفتد هویچ ها را چهار عدد انتخاب می کنیم . خرگوش با دیدن آنها یک هویچ را می خورد و پس از آن به گردش خود ادامه می دهد. |
3 |
ارائه ی
درس |
فعالیت های معلم یکی از دانش آموزان نمایش را توضیح می دهد. تفریق مربوط به داستان را بگویید. معلم با استفاده از ماشین های اسباب بازی 5 ماشین را نشان می دهد که 4 تا از آنها از جاده بیرون می رود. چند ماشین در خیابان بودند؟ چند تا از مسیر خارج شدند؟ چند تا از ماشین ها توی خیابان رفتند؟ چند تا باقیمانده است ؟ تفریق مربوط به آن را بگویید. کا را به صورت نیمه مجسم ادامه می دهیم. چند سیب روی درخت است. علی بیا و چند سیب را بردار تفریق مربوط به سیب ها را بگویید. چند سیب باقیمانده است؟ بچه ها به جای می شود چه چیزی بگوییم بهتر است. یک بار دیگر تفریق را بیان کنید. کتاب را باز کنید و تمرینات را پاسخ دهید . ( با توضیح نمونه ) پس از حل تمرین بررسی کتاب ها و رفع اشکال مواردی که لازم است . |
فعالیت های دانش آموز داستان را بیان می کند
فراگیران پاسخ می دهد. 1 از 4
پاسخ می دهد. پاسخ می دهد. پاسخ می دهد. پاسخ می دهد. پاسخ می دهد. پاسخ می دهد. چند سیب را بر می دارد فراگیران با مشورت در گروه پاسخ می دهند فراگیران با مشورت در گروه پاسخ می دهند پاسخ می دهد تفریق را به طور کامل بیان کنید. فراگیران انجام می دهند. ارائه ی کتاب ریاضی و در صورت نیاز رفع اشکال
|
10
|
جمع بندی |
از یکی از دانش آموزان فعال می خواهیم که داستانی بگوید که مفهوم تفریق را برساند و از دیگران فراگیران بخواهد که عبارت تفریق را بگویند. |
|
ارزشیابی تکمیلی |
با استفاده از کیسه ی حساب تفریق های روی تابلو را ترسیم کنید. |
|
تعیین تکلیف |
سه نمونه تمرین طراحی شده است که نمونه ی 1 مربوط به فراگیران که در حد انتظار معلم یاد گرفته اند. نمونه 2 مربوط به فراگیرانی که نیاز به تمرین بیشتری دارند. نمونه 3 مربوط به فراگیرانی که یک گام از دیگران فراگیران جلوترند. که به آنان داده مشود ، تا در منزل با انجام دهند. |
3
|